Ekoznačení a další dobrovolné nástroje

Za dobrovolné nástroje ochrany životního prostředí označujeme takové aktivity, které směřují ke snižování negativních dopadů činnosti firem na životní prostředí, přičemž jsou realizovány na základě svobodného (dobrovolného) rozhodnutí firem a jdou nad rámec legislativních požadavků. Článek přináší základní informace o problematice dobrovolných nástrojů.

  • Požaduje vedení firmy zlepšení environmentálního profilu organizace?
  • Chcete dát svým zákazníkům najevo, že vyrábíte zboží či poskytujete služby na vysoké úrovni?
  • Usilujete o změnu image vaší firmy?
  • Toužíte po zdravějším životním prostředí?

K tomu všemu můžete využít dobrovolné nástroje, tedy takové nástroje, které přesahují legislativní rámec, ale o to větší bývá jejich přínos, který vytváříte vy.

Co to jsou dobrovolné nástroje?

Jedná se aktivity (metody, postupy, způsoby chování apod.), které jsou propracované, popř. normalizované na mezinárodní úrovni a podniky je zavádějí dobrovolně, nad rámec legislativních předpisů.

K čemu slouží?

Dobrovolné aktivity vedou ke snížení negativních vlivů výroby či provozu na životní prostředí a zároveň k posílení postavení firmy či organizace na trhu, ke zvýšení konkurenceschopnosti, dobré pověsti a v neposlední řadě také ke zvýšení zisku.

Proč je zavést?

Podnikatelské subjekty v dnešní době čelí značným legislativním požadavkům v oblasti ochrany životního prostředí. Pro splnění těchto požadavků a současného posílení konkurenceschopnosti subjektu je vhodné využití právě dobrovolných nástrojů, které zajistí jak snížení dopadů na životní prostředí, tak zároveň mohou posílit pozici na trhu.

 

Oddělení podpory společenské odpovědnosti na CENIA Vám nabízí informační servis a organizační podporu pro následující dobrovolné nástroje:

Uvedené nástroje jsou v rámci Oddělení podpory společenské odpovědnosti organizačně zajišťovány na úrovni odpovědného orgánu pověřeného Ministerstvem životního prostředí.

Nevíte, kterým dobrovolným nástrojem dát najevo pozitivní přístup vaší společnosti k ochraně životního prostředí? Zajímá vás, který přístup k ochraně životního prostředí je pro Vás ideálním marketingovým nástrojem? Potřebujete se zorientovat v základních dobrovolných nástrojích na ochranu životního prostředí?

 

Vzájemné propojení dobrovolných nástrojů

Dobrovolné nástroje jsou vzájemně propojitelné. Systémy environmentálního řízení (ISO14001, EMAS) lze propojit s většinou dobrovolných nástrojů. Finálnímu výrobku je možné udělit ekoznačku. Pokud pro vaši produktovou kategorii nejsou stanovena environmentální kritéria ekoznačky, můžete popsat životní cyklus v rámci ověřovaného Environmentálního prohlášení o produktu, nebo komunikovat environmentální aspekty produktu pomocí Vlastního environmentálního tvrzení, sestaveného dle ISO 14021.

Dobrovolné nástroje lze dobře kombinovat s dalšími (i legislativními) nástroji ochrany životního prostředí (IPPC – integrovaná prevence a omezování znečištění, BAT – nejlepší dostupné techniky).

 

Odkazy