Související články - oblasti životního prostředí
Odpady
Odpady provázejí lidstvo od pradávna. Jsou produktem prakticky veškeré lidské činnosti. Vznikají při průmyslové činnosti, stavební činnosti, zemědělství, dopravě a při běžném životě člověka v konzumní společnosti. Zejména komunální odpady a kaly z čistíren odpadních vod jsou produktem prakticky všech obyvatel.
Kvůli svým specifickým vlastnostem a různému riziku ohrožení životního prostředí vyžaduje každý tok odpadů specifické nakládání. Základní pravidla pro nakládání s odpady jsou stanovena zákonem č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů a jeho prováděcími právními předpisy. Cíle pro nakládání s odpady a opatření pro jejich dosažení jsou stanoveny Plánem odpadového hospodářství České republiky (POH ČR) pro období 2015 – 2024, který byl v souladu se zákonem o odpadech vydán formou nařízení vlády. Jeho plnění bude vyhodnocováno prostřednictvím Hodnotících zpráv. S Plánem odpadového hospodářství ČR musí být v souladu také plány odpadového hospodářství krajů a plány odpadového hospodářství obcí v ČR.
Za účelem pravidelného vyhodnocení odpadového hospodářství, a pro získání podkladů pro správní a kontrolní činnost, je v odpadovém hospodářství vedena evidence, umožňující v souladu s evropskými předpisy získat podrobné informace o produkci a nakládání s odpady. Získané informace jsou důležitým podkladem pro další plánování v oblasti odpadového hospodářství, legislativní činnost i pro poradní orgány ministra, mezi které patří např. Rada pro odpadové hospodářství ČR, složená z předních odborníků všech resortů i nestátní sféry. Oblast nakládání s odpady zahrnuje také přeshraniční přepravu odpadů z ČR a do ČR či přes její hranice. Přeshraniční přeprava je upravena právními předpisy EU a je povolována v rámci správního řízení tak, aby byly minimalizovány její rizika a dopady na životní prostředí.
Stáhněte si...
- Produkce a nakládání v roce 2019 (PDF, 273 kB)
Základní informace o produkci odpadů v České republice v roce 2019 a nakládání s nimi. - Indikátory odpadového hospodářství za rok 2019 (PDF, 304 kB)
Indikátory vypovídající o stavu odpadového hospodářství ČR v roce 2019. - Souhrnná data o odpadovém hospodářství v České republice (PDF, 231 kB)
Souhrnná data o produkci odpadů a nakládání s nimi za období 2009 - 2019. Data jsou zpracována podle platného Matematického vyjádření výpočtu soustavy indikátorů odpadového hospodářství. - Produkce odpadů v krajích České republiky (PDF, 1000 kB)
Produkce odpadů v jednotlivých krajích České republiky v letech 2009 - 2019. - Matematické vyjádření soustavy indikátorů 2019 (PDF, 826 kB)
Matematické vyjádření soustavy indikátorů odpadového hospodářství pro rok 2019 (aktualizace 09/2020).
Odkazy
- Veřejné informace v oblasti odpadového hospodářství
Přehled veřejně dostupných informačních systémů v oblasti odpadového hospodářství, z nichž je možné čerpat informace.
Zpětný odběr výrobků (ZOV) vychází z principu individuální odpovědnosti výrobce zajistit nakládání s výrobky po ukončení jejich životnosti. Smyslem ZOV je motivovat výrobce k navrhování a produkci výrobků s co možná nejnižším obsahem nebezpečných látek, jejichž následné využití nebo odstranění po ukončení životnosti, bude co nejlevnější a nejjednodušší. Z tohoto hlediska je tedy žádoucí, aby bylo možné výrobky co nejčastěji opětovně používat, recyklovat je a minimalizovat vznik odpadu z jejich zpracování. Při plnění cílů stanovených pro ZOV po ukončení jejich životnosti hrají klíčovou roli koneční uživatelé výrobků, kteří musí být informováni jak a kde lze výrobky s ukončenou životností odevzdat, a kteří budou motivováni k tomu, aby se daných výrobků nezbavovaliv rámci směsného komunálního odpadu. Odpovědnost za celý životní cyklus výrobku včetně zajištění ZOV je stanovena v souladu s evropskou legislativou všem osobám, které uvádějí na trh v ČR obaly, vozidla, elektrická a elektronická zařízení, zářivky a výbojky, baterie a akumulátory a v neposlední řadě pneumatiky. Legislativně je oblast ZOV upravena zákonem o obalech, částí čtvrtou a pátou zákona o odpadech a navazujícími prováděcími právními předpisy. Rubrika obsahuje informace jak o stávajících, tak o připravovaných právních předpisech v oblasti ZOV, metodiky, stanoviska ministerstva a odpovědi na často kladené dotazy. V minulosti byl zaveden systém zpětného odběru minerálních olejů, od 1. října 2015 však byly oleje z vybraných výrobků vyřazeny, a od tohoto data se na oleje již zpětný odběr nevztahuje. S použitými oleji již není možné nakládat v režimu zpětného odběru, ale pouze v režimu nebezpečných odpadů.Zpětný odběr výrobků