Komunální odpady

Komunální odpady jsou směsné a tříděné odpady z domácností, zejména papír a lepenka, sklo, kovy, plasty, biologický odpad, dřevo, textil, obaly, odpadní elektrická a elektronická zařízení, odpadní baterie a akumulátory, a objemný odpad, zejména matrace a nábytek, a dále směsný odpad a tříděný odpad z jiných zdrojů, pokud je co do povahy a složení podobný odpadu z domácností; komunální odpad nezahrnuje odpad z výroby, zemědělství, lesnictví, rybolovu, septiků, kanalizační sítě a čistíren odpadních vod, včetně kalů, vozidla na konci životnosti ani stavební a demoliční odpad,

Komunální odpady, stejně jako většina ostatních druhů odpadů, které nejsou vytříděny a využity, představují ztrátu materiálů a energií. Důležitou roli při zlepšování nakládání s komunálními odpady hraje přístup každého z nás – snaha o předcházení vzniku odpadů, jejich minimalizaci, vytřídění a následné využití. Zde naleznete pár důležitých informací o třídění odpadů.

Každý z nás může ovlivnit nejen množství komunálního odpadu, které vyprodukuje, ale i způsob, jak s ním bude po jeho vzniku nakládáno. Předně se snažme vzniku odpadu předcházet. Již při výběru výrobků či služeb rozhodujeme o tom, kolik odpadu vznikne. Vhodným výběrem můžeme jeho množství snížit, stejně tak můžeme upřednostňovat materiály, které jsou pak snadněji recyklovatelné. Snažme se dívat na odpad jako na zdroj dalších surovin, materiálů a energií.

Proč třídit?

Stejně důležitou roli, jakou má legislativa vytvářející systém pro nakládání s odpady, hraje také přístup každého z nás, občanů. Na jedné straně máme možnost vzniku odpadu předcházet a minimalizovat ho. Na straně druhé, když už odpad vznikne, můžeme jej vytřídit.

Odpad, který nevytřídíme, ve většině případů skončí na skládce a díky tomu přicházíme o materiál a energii v odpadu obsažené. Takto nevyužitý odpad je pak nutné nahrazovat novými zdroji, které jsou ve většině případů neobnovitelné, a jejich získávání s sebou nese poškozování životního prostředí ve všech jeho složkách. To znamená, že čím více odpadů se do recyklačního procesu dostane, tím méně přírodních zdrojů bude nutné vytěžit k výrobě nových výrobků. Současně se tak podaří zachytit zdraví nebezpečné látky, které jsou obsaženy v některých výrobcích. Takové látky lze pak využít, případně ekologicky odstranit ty, které jsou nevyužitelné.

 

Jak snížit svůj dopad na životní prostředí?

Existuje mnoho možností, jak snížit svoji produkci odpadů a vliv na životní prostředí.

Ovlivňovat stav životního prostředí může každý občan svým odpovědným přístupem. Občan jako spotřebitel má možnost volby, který výrobek upřednostní, a tím má možnost nepřímo ovlivňovat výrobce.

Každý svým chováním přímo ovlivňuje, co se bude s odpadem dále dít. Pokud je odpad správně vytříděn, je umožněno jeho znovuvyužití v podobě druhotné suroviny a ušetření primárních zdrojů v podobě surovin, energií a materiálů. V opačném případě je odpad uložen na skládku nebo spálen v zařízení na energetické využití odpadů (produkce tepelné a elektrické energie).

 

Co sdělují symboly na výrobcích?

Pro rozlišení druhu materiálu, ze kterého byly obaly vyrobeny, se používají číselné identifikační kódy nebo písemné identifikační kódy.