Ochrana klimatu

Změna klimatu je závažným environmentálním, ekonomickým a společenským problémem, který vyžaduje naši pozornost.

Pro získání vědeckých podkladů ke změně klimatu vznikl Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC). Tohoto panelu se účastní vědci a instituce z celého světa. Jejich výsledky pak slouží jako podklad pro politická jednání a následná rozhodnutí. Nejvýznamnějším krokem pro mezinárodní ochranu klimatu bylo přijetí Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu. V roce 1997 k ní byl přijat tzv. Kjótský protokol. V prosinci 2015 byla v Paříži schválena nová smlouva o ochraně klimatu, tzv. Pařížská dohoda, kterou akceptovaly všechny smluvní strany Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu a zavázaly se snižovat emise skleníkových plynů tak, aby přispěly k dosažení cíle udržení nárůstu průměrné globální teploty alespoň pod hranicí 2 °C ve srovnání s úrovní před průmyslovou revolucí.

EU a jejích 28 členských států se v rámci tzv. klimaticko-energetického balíčku zavázalo snížit do roku 2020 emise skleníkových plynů o 20 % v porovnání s rokem 1990.

Na snížení emisí se v rámci EU výrazně podílí systém evropského obchodování s emisními povolenkami (EU ETS), který sdružuje největší emitenty odpovídající za přibližně 45 % celkových vypouštěných emisí skleníkových plynů v Evropě. Hlavním strategickým dokumentem České republiky v oblasti snižování emisí skleníkových plynů je Politika ochrany klimatu v ČR, která byla schválena usnesením vlády č. 207 ze dne 22. března 2017. V říjnu 2015 byla vládou schválena Strategie přizpůsobení se změně klimatu v podmínkách ČR, která je zaměřena na problematiku adaptace na negativní dopady změny klimatu.

Aktuální informace ohledně trendu snižování emisí skleníkových plynů v ČR, adaptace na změnu klimatu, příslušných politik a opatření a problematiky financování klimatických opatření lze dohledat v 7. národním sdělení a 3. dvouleté zprávě (PDF, 9 MB) (dostupné v anglickém jazyce) ČR k Rámcové úmluvě OSN o změně klimatu.

Příčinou změny klimatu je s největší pravděpodobností zesilování přirozeného skleníkového efektu atmosféry v důsledku lidské činnosti a nadměrného zvyšování antropogenních emisí skleníkových plynů.

Změnou klimatu je ohroženo fungování všech krajinných složek včetně lidské společnosti. Pochopit a předpovědět její vývoj a dopady, je vzhledem ke komplikovaným zpětným vazbám v celém klimatickém systému značně náročné. Pro tento účel jsou vyvíjeny složité předpovědní klimatické modely, které se zaměřují na prognózu možných klimatických změn. Abychom předešli pravděpodobným negativním dopadům změny klimatu, je potřeba se zaměřit na efektivní snižování emisí skleníkových plynů (redukce, respektive mitigace) a zároveň se těmto dopadům postupně přizpůsobovat (adaptace).

Na národní úrovni byla dne 22. března 2017 přijata Politika ochrany klimatu v České republice, která obsahuje cíle a opatření na snižování emisí skleníkových plynů. V roce 2015 byla schválena Strategie přizpůsobení se změně klimatu v podmínkách ČR (Adaptační strategie ČR).

Ochrana klimatu je jednou z prioritních oblastí politiky EU. Problematika mitigace je řešena v klimaticko-energetickém balíčku, problematika adaptace v rámci Strategie EU pro přizpůsobení se změně klimatu (Adaptační strategie EU). V rámci EU jsou politické přístupy ke změně klimatu koordinovány tak, aby na mezinárodních jednáních (OSN – UNFCCC) vystupovala jednotně.

Odkazy

Odkaz na archivní stránky obsahující veškerou dokumentaci vytvořenou v rámci Sternovy studie, která pojednává o vlivu změny klimatu na světové hospodářství.

Odkaz na stránky Evropské agentury pro životní prostředí související s problematikou změny klimatu.

Odkaz na stránku Českého hydrometeorologického ústavu se základními informacemi k projektu VaV „Zpřesnění dosavadních odhadů dopadů klimatické změny v sektorech vodního hospodářství, zemědělství a lesnictví a návrhy adaptačních opatření“.

Odkaz na stránku České geologické služby se základními informacemi k projektu VaV „Hodnocení vlivů klimatických změn na hydrologickou bilanci a návrh praktických opatření ke zmírnění jejich dopadů“.

Další informace