Úmluva CITES
Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES) byla sjednána v roce 1973 ve Washingtonu. Jejím cílem je ochrana ohrožených druhů živočichů a rostlin před hrozbou vyhubení v přírodě z důvodu nadměrného využívání pro komerční účely. Úmluva reguluje zejména obchod s exempláři ohrožených druhů získaných z volné přírody, kontroluje však i obchod s živočichy odchovanými v zajetí nebo člověkem vypěstovanými rostlinami druhů, které jsou v přírodě ohroženy. V současné době má úmluva 183 smluvních stran, Česká republika je smluvní stranou od 1.1.1993 (od 28.5.1992 jako bývalá ČSFR).
Registr CITES je sada informačních služeb poskytovaných veřejnosti a orgánům, které vykonávají státní správu v problematice CITES podle zákona č. 100/2004 Sb. (zákon o obchodování s ohroženými druhy) a souvisejícího práva EU.
Systém umožňuje všem kompetentním orgánům státní správy komplexní elektronické vedení agendy CITES např. při vydávání, správě a kontrole dokladů CITES, správě centralizované databáze zabavených ilegálně držených exemplářů ohrožených druhů, evidenci přestupků při obchodování s ohroženými druhy, řízení odborných stanovisek AOPK ČR, plnění reportingových povinností automatickou tvorbou výročních zpráv, metodické podpoře atd.
Veřejnosti systém umožňuje vyplňování žádostí o povolení CITES nebo žádostí o registrační listy a potvrzení o výjimce ze zákazu obchodních činností.
Statistické informace k mezinárodnímu obchodu a chovu ohrožených druhů jsou k dispozici ve veřejné analytické aplikaci.
Odkazy