Ochrana vod

Cílem státní politiky v oblasti vodního hospodářství je zajištění udržitelného hospodaření s omezeným vodním bohatstvím České republiky. Zejména zajištění souladu požadavků všech forem užívání vodních zdrojů s požadavky ochrany vod a vodních ekosystémů, při současném zohlednění opatření ke snížení škodlivých účinků vod. Hlavní zásady státní politiky v oblasti vod pak vycházejí z tzv. Rámcové směrnice EU o vodní politice, dalších směrnic z oblasti voda a z obnovené strategie EU pro udržitelný rozvoj.

Oblast vodního hospodářství patřící do gesce resortu životního prostředí zahrnuje zejména:

  • ochranu množství a jakosti povrchových a podzemních vod,
  • ochranu před povodněmi,
  • plánování v oblasti vod na národní a mezinárodní úrovni včetně programů opatření,
  • mezinárodní spolupráci v oblasti ochrany vod,
  • ekonomické, finanční a administrativní nástroje v ochraně vod,
  • tvorbu legislativy a norem v oblasti ochrany vod.

V agendě ochrany vod figuruje řada Informačních systémů:

Informační systém monitoringu ARROW umožňuje ukládání a zpracování výsledků programů monitoringu týkajících se sledování chemického a ekologického stavu vod dle požadavků Směrnice Rady č. 2000/60/ES, ustavující rámec pro činnosti Společenství v oblasti vodohospodářské politiky (Rámcová směrnice) a jejich zveřejnění pro laickou i odbornou veřejnost. IS ARROW provozuje ČHMÚ jako Národní referenční středisko pro monitoring v rámci činností zajišťovaných pro MŽP.

Hydroekologický informační systém přispívá ke zvýšení pohotovosti, kvality a objektivnosti při poskytování informací pro rozhodování kompetentních orgánů všech úrovní a umožňuje kvalifikované informování veřejnosti o stavu životního prostředí se zaměřením na vodu, jako jeho základní složku.

Povodňový informační systém slouží jako podpora pro komunikační, koordinační a rozhodovací činnosti na všech organizačních úrovních, které jsou ze zákona povinny povodňovou situaci řešit. Cílem systému POVIS je zabezpečit v průběhu povodně i mimo ni základní platformu pro kvalitní komunikaci mezi všemi odpovědnými subjekty, zjednodušit a zrychlit přenos informací a v neposlední radě zajistit jednotné formáty předávaných informací.

ISVS – VODA je meziresortní projekt, jehož hlavním cílem je jednotná prezentace informací z oblasti vod v gesci všech ústředních vodoprávních úřadů ČR a poskytnutí odborné i laické veřejnosti dostatek věrohodných a relevantních informací o vodách pro rozhodování, vzdělávání a obecnou informovanost, pokud možno unifikovaně, efektivně a na jednom místě.

Mezinárodní spolupráce

Mezinárodní spolupráce České republiky v ochraně vod vycházející z mezinárodních dohod, smluv a úmluv je založena na principu komplexní ochrany povrchových a podzemních vod v ucelených hydrologických povodích nebo hydrogeologických rajonech.

Ministerstvo životního prostředí vydalo brožuru o Mezinárodní spolupráci České republiky v ochraně vod, jejíž elektronická verze je ke stažení.

 

Financování

Ochrana před povodněmi je jednou z priorit veřejného zájmu pro obyvatelstvo a národní hospodářství, a proto hlavním finančním zdrojem jsou prostředky státního rozpočtu a fondů EU za spolufinancování z některých dalších, zejména veřejných, finančních zdrojů. Primárně by měly být čerpány evropské fondy. Pro opatření, která není možné financovat z evropských fondů, vznikají doplňkové národní programy. Resort Ministerstva životního prostředí a resort Ministerstva zemědělství by měly plánovat dostatečné množství finančních prostředků na realizaci vhodných opatření ve svých rozpočtových kapitolách a to tak, aby nedocházelo k překryvům mezi evropskými a národními tituly.

Rubrika financování obsahuje informace a přehled národních a evropských dotačních titulů Ministerstva životního prostředí, z nichž je možné čerpat finanční prostředky na ochranu před povodněmi, či na likvidaci škod po proběhlých povodních.

1) Operační program životního prostředí

2) Národní program životního prostředí

3) Likvidace povodňových škod

 

Metodické pokyny a OZO

Metodické pokyny

Ministerstvo životního prostředí k problematice záloh na poplatky za vypouštění odpadních vod do vod povrchových a za odebrané množství podzemní vody pro rok 2019 sděluje po projednání a v dohodě s Generálním ředitelstvím cel následující:

Povinnost platit zálohy na poplatek za vypouštění odpadních vod do vod povrchových a zálohy na poplatek za odebrané množství podzemní vody s účinností od 1. ledna 2019 ex lege zaniká.

Účelem metodického pokynu je sjednocení a popis postupu při provádění primárního posouzení vlivu záměru na stav vodního útvaru, jehož cílem je určit, zda navrhovaný záměr může vést ke zhoršení stavu/potenciálu vodních útvarů nebo znemožnění dosažení dobrého stavu/potenciálu vodních útvarů.

Metodický pokyn odboru ochrany vod Ministerstva životního prostředí k vypouštění odpadních vod do vod podzemních (k nařízení vlády č. 416/2010 Sb. o ukazatelích a hodnotách přípustného znečištění odpadních vod a náležitostech povolení k vypouštění odpadních vod do vod podzemních)

Výstupy projektu realizovaného z podpory TA ČR, kde odborným garantem je MŽP

METODICKÝ POKYN odboru ochrany vod MŽP k nařízení vlády č. 401/2015 Sb., o ukazatelích a hodnotách přípustného znečištění povrchových vod a odpadních vod, náležitostech povolení k vypouštění odpadních vod do vod povrchových a do kanalizací a o citlivých oblastech. Analytické metody stanovení hodnot znečišťujících látek a jejich skupin v odpadních vodách (dále jen „ukazatelů znečištění“) pro účely stanovení výše emisních limitů vodoprávním úřadem, sledování jejich dodržování a kontrolu.

Tento metodický pokyn stanoví postup a podmínky pro udělení pověření Ministerstva životního prostředí k provádění technických revizí vodních děl ohlášených podle § 15a zákona č. 254/2001 Sb., o vodách a změně některých zákonů (vodní zákon), ve znění zákona č. 150/2010 Sb. Dále stanoví postup získání odborné způsobilosti a požadavky a způsob provádění těchto revizí a způsob jejich vyhodnocení.

Metodický pokyn odboru ochrany vod Ministerstva životního prostředí a odboru vodohospodářské politiky Ministerstva zemědělství k zabezpečení plnění programu snížení znečištění povrchových vod vhodných pro život a reprodukci původních druhů ryb a dalších vodních živočichů.

Metodický pokyn k nařízení vlády č. 143/2012 Sb. a vyhlášce č. 123/2012 Sb. obsahuje upřesnění postupu při zpracování agendy poplatků podle uvedených předpisů zejména v problematice rozborů a měření odpadních vod.

Výklad k nařízení vlády č. 143/2012 Sb. a vyhlášce č. 123/2012 Sb. obsahuje upřesnění postupu při zpracování poplatkových hlášení a poplatkových přiznání podle uvedených předpisů.

Seznamy OZO

Ministerstvo životního prostředí zveřejňuje seznam odborně způsobilých osob pro provádění technických revizí vodních děl ohlášených podle § 15a zákona č. 254/2001 Sb. o vodách a změně některých zákonů (vodní zákon) v platném znění.

Ministerstvo životního prostředí zveřejňuje seznam odborně způsobilých osob pro provádění zkoušek těsnosti dle § 39 odst. 4 písm. d) zákona č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon) v platném znění.