Technická ochrana životního prostředí

REACH

Nařízení č. 1907/2006 o registraci, hodnocení, povolování a omezování chemických látek a o zřízení Evropské agentury pro chemické látky (ECHA), pro které se vžila zkratka REACH (registrace, evaluace a autorizace chemických látek) schválil Evropský parlament dne 18. prosince 2006. Nařízení č. 1907/2006 nabylo účinnosti 1. 6. 2007. Účelem nařízení je především zajistit účinné fungování společného trhu pro chemické látky a ochranu lidského zdraví a životního prostředí před nežádoucími účinky chemických látek. Technické, vědecké a administrativní aspekty systému REACH řídí Evropská agentura pro chemické látky.

 

CLP

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1272/2008, ze dne 16. prosince 2008, o klasifikaci, označování a balení látek a směsí, o změně a zrušení směrnic 67/548/EHS a 1999/45/ES a o změně nařízení (ES) č. 1907/2006 (nařízení CLP) bylo přijato Evropským parlamentem a Radou v prosinci 2008. Nařízení CLP vstoupilo v platnost dne 20. 1. 2009.

Účelem nařízení CLP je zajistit vysokou úroveň ochrany lidského zdraví a životního prostředí a volný pohyb chemických látek, směsí a některých specifických předmětů.

 

IPPC

Integrovaná prevence a omezování znečištění (z angl. Integrated Pollution Prevention and Control - IPPC) je pokročilým způsobem regulace vybraných průmyslových a zemědělských činností při dosažení vysoké úrovně ochrany životního prostředí jako celku.

Cílem IPPC je předcházet vzniku znečištění, případně omezování jeho vzniku, pomocí volby vhodných výrobních postupů a technologií. Zároveň by mělo docházet k úspoře nákladů za spotřebované suroviny, energie a koncové technologie. IPPC překonává princip složkového přístupu, který často vedl pouze k přenosu znečištění z jedné složky životního prostředí do druhé.

 

EIA/SEA

Posuzování vlivů  a koncepcí na životní prostředí – Environmental Impact Assessment (EIA) a Strategic Environmetal Assessment (SEA) je v České republice upraveno zákonem č. 100/2001 Sb.

Smyslem procesu je zjistit, popsat a komplexně vyhodnotit vlivy posuzovaných záměrů a koncepcí na životní prostředí a veřejné zdraví ve všech rozhodujících souvislostech. Cílem je zmírnění nepříznivých vlivů realizace záměrů na životní prostředí.

V rámci procesu EIA jsou posuzovány stavby, činnosti a technologie uvedené v příloze č. 1 výše zmíněného zákona. Proces EIA probíhá vždy dříve, než jsou záměry povoleny a než se započne s jejich vlastní realizací. Po novele stavebního zákona může proces EIA probíhat společně s územním a stavebním řízením.

V rámci procesu SEA jsou posuzovány koncepce uvedené v § 3 písm. b) a § 10a odst. 1) zákona. Proces SEA provádí posuzování koncepcí na úrovni celostátní (rozvojové koncepce a programy), regionální (územní plány velkých územních celků) a místní (územní plány obcí).

IRZ

Integrovaný registr zněčišťování je veřejně přístupný informační systém emisí a přenosů znečišťujících látek.

 

Odkazy