Ochrana dřevin rostoucích mimo les

Všechny dřeviny (stromy, keře, dřevité liány) rostoucí mimo pozemky určené k plnění funkcí lesa jsou podle zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny (dále je zákon), chráněny před poškozováním a ničením (§ 7 zákona) bez ohledu na jejich druh a původ. Poškozováním dřevin je míněn zásah, který způsobí podstatné a trvalé snížení jejich ekologických a estetických funkcí nebo bezprostředně či následně vede k jejich odumření.

Péče o dřeviny je povinností vlastníků, přičemž vlastníkem dřeviny je vlastník pozemku, na kterém dřevina roste.

Obecně je ke kácení dřevin třeba povolení obecního úřadu (§ 8 odst. 1 a § 76 odst. 1 zákona) vydávaného formou rozhodnutí. Zákon však také stanovuje výjimky, kdy povolení není třeba (§ 8 odst. 2, 3 a 4 zákona). Ministerstvo životního prostředí v souladu se zmocněním § 8 odst. 3 stanovilo vyhláškou č.189/2013 Sb, o ochraně dřevin a povolování jejich kácení, velikost, případně jinou charakteristiku dřevin, pro jejichž kácení není povolení třeba.

Kácení dřevin nelze podle zákona nařídit, výjimku však představují případy nakažení dřevin epidemickými chorobami. 

Doporučený způsob péče o dřeviny je popsán ve schválených Arboristických standardech, které jsou součástí Standardů péče o přírodu a krajinu, postupně vydávaných Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR.

Jako metodickou podporu zejména pro úředníky, kteří rozhodují ve správním řízení o žádosti o kácení dřevin, ale také pro vlastníky a správce dřevin, kteří uvažují o jejich kácení, vydala Arnika (zapsaný spolek) publikaci Dřeviny rostoucí mimo les – jak je chránit a co dělat, když je nutné kácet.

Dokumenty ke stažení